6 Ağustos 2014 Çarşamba

İyi ki Doğdun Beren!

Beren'in bu cumartesi doğum günü. Biz de ne yapalım, ne edelim diye kara kara düşünürken şeker hamuruyla kurabiye yapalım dedik. Ve kolları şeker hamuruyla bir yapmak için sıvadık. Ha sadece bir yapmadık, kalplerimiz de var :)


Biz kurabiye hamurunu normal un kurabiyesi hamuru gibi yaptık ancak biraz da farklı olsun diye içine bir tatlı kaşığı tarçın attık. Hem tarçın şeker hamurunun aşırı tadını dengeliyor ve daha da lezzetli olmasını sağlıyor. Hoş kokusu da oldukça tatmin edici oluyor.Fotoğraflardan görüldüğü üzre şekilleri kalıp yardımıyla verdik. Tabii bu şekilleri elde edebilmek için de hamuru merdaneyle açtık ve belirli bir kalınlığa gelen hamurları kalıplar yardımıyla şekillendirdik.
Kurabiyeler zaten yağlı olduğundan tepsiyi yağlamak yerine altına yağlı kağıt serdik. Böylelikle de kurabiyeleri tepsiden alırken yapışmaları ve kırılmaları önlemiş olduk.


Şeker hamurunu kendimiz yapmadık. Çünkü gıda boyasını bulamadık. Bunun yerine de hazır satılan şeker hamurlarından aldık. Büyük kutulardaki hamurlar 10tl, küçük kutulardaki şeker hamurları ise 5 tl idi. Hem saklanması kolaydı, hem de pratikti. Ayrıca fiyatları da uygun geldi yalan yok :)

Kurabiye hamuru gibi şeker hamurunu da merdaneyle açtık. Ama mümkün mertebe şeker hamurunu çok ince açmalısınız yoksa kalın olunca çoğu kişi severek yemiyor ya da çöpe atıyor güzelim kurabiyeleri. Benden demesi.
Açtığımız şeker hamurlarını da kalıplar yardımıyla kestik. 
Bunları yaparken de bir tarafta küçük bir kasede ballı su hazırladık ki kurabiyelerle şeker hamurunu birbirine rahatlıkla sabitleyebilelim.
Ayrıca şeker hamurunu sakın ama sakın fırınlamayın. Yanık şekerler moralinizi bozabilir :)))
Pişmiş kurabiyelerin üstünü ballı suyla ıslatıp da şekillendirdiğiniz şeker hamurunu kurabiyelerin üstüne yapıştırın.


İsimleri de yine böyle ev malzemesi satılan bir yerden aldığımız harf kalıplarıyla yazdık.
Kelebek motiflerini de şeker hamurunu kesmek için aldığımız kalıpların yanında almıştık.

Son olarak da her şeyini tamamladığımız birlerimizi paketledik ve bir strafor yardımıyla şirin saksılarımıza yerleştirdik.

Artık tam anlamıyla doğum günümüzdeki sunuma hazır şeker hamurlu kurabiyelerimiz :)4 yorum :

Zamska dedi ki...

Ay çok güzel olmus ama bunlar ya bayıldım ben ya :) dört aylık kuzenim var adi beren :) bire girsin bende yaparım bunlardan tabi sizin gibi becerebilirmiyim bilemem

Serafina LeGuin dedi ki...

Bence gayet de iyi yaparsın. Yeter ki yapmak iste :)

deeptone dedi ki...

ne şirin ama bi de ne güzel anlatmışsın bi de fotolu not aldım işe yarar fikir bereni de öp ama benim için :)

Bereniçemin Dünyası dedi ki...

benim de kızımın adı beren :) ben şeker hamurunu marsmalowları eriterek yapıyorum. Kızımın diş buğdayında yapmıştım en son. Harika oluyorlar. Tıpkı sizinkiler gibi :)