4 Kasım 2013 Pazartesi

Ot Nesil


Artık aileler çocuklarının üzerine titriyor. Aman bir şey olmasın, aman çocuğuma zarar gelmesin, aman yediği tam olsun, aman giydiği marka olsun, amaan arkadaşları yanında eksik hissetmesin, giydiklerinden utanmasın, yediği önünde yemediği ardında bla bla bla...

Eyvallah bunlar güzel şeyler, eyvallah bunlar olması gerekenler... Ama bir çocuğa her şeyi verirseniz o çocuğa iyilik mi yapmış olursunuz, kötülük mü hiç düşündünüz mü?

Bu çocuk siz yanında olmadığınız zaman ne yapacak? Hiç akla gelmeyecek bir kaza sonucu hayattan silinip gittiniz diyelim... Çocuk yetiştirme yurtları falan filan bilmem neler var... Bunun üniversitesi var, lisesi var... Sürekli her an yanında olamayacaksınız yani çocuğunuzun. Sürekli onun adına düşünüp karar verirseniz ne olur? Çocuğunuz kendi kararlarını kendi verebilmeyi gerektiği yaşta öğrenebilir mi? 

Hadi diyelim bir şekilde kendi kararlarını vermeyi öğrendi. Peki o kararların ardında durabilecek gücü kendinde bulabilir mi? Verdiği kararın kendi için doğru olduğunu üstüne basa basa dile getirebilir mi? Sorumluluk alabilir mi? Nereden bileceksiniz size gelip de neden destek olmadığınız için çıkışmayacağını?

Eğer ki aileler çocuklarının her dediğini yapmayı sürdürmeye devam edecekse yandık ki ne yandık... Çünkü böyle olunca çocuklar neredeyse düşünme yetisinden yoksun, irdelemekten bihaber, kendi sorumluluklarını alamayan bir halde ot beyinli olarak yetişecek... Yeni nesil ot gelip, ot gidecek...

1 yorum :

Kaan Arer dedi ki...

öyle anne babalar var ki dudak uçuklatıyorlar. çocuklar cidden ot gibi büyüyorlar..