24 Ekim 2013 Perşembe

ODTÜ'ye Bilmem Kaç Puanla Girdi, Senden Mi Akıl Alacak?!


Ben KPSS olsun, ÖSS olsun o tarz ezberci mantıkla ilgili olan ve çoktan seçmeli sınava yatkınlıkla daha da yüksek notlar alınabilen sınavların zekaya bir ölçüt oluşturabileceğine ihtimal dahi vermiyorum. Eyvallah ODTÜ'ye çok yüksek puanlarla giriliyor. Yine eyvallah eşek gibi ders çalışılması gerekiyor ama zeka denilen şey çok yönlü. Ezberci mantık zekayı zerre geliştirmez çünkü eleştirel bir bakış açıcı oluşmaz ezberle. Alın bundan adam olmaz denilen çocuğu çalıştırın birinci sınıftan itibaren. Çok zeki olduğunu düşündüğünüz ve hiç dersaneye gitmemiş bir çocukla aynı sınava tabii tutun o birinci sınıftan itibaren dersaneye giden çocuğu... Sonuçları gördüğünüzde ne olacak durum.

İnsanlar sınavlardan aldıkları puanlarla değil, hayata bakış açılarıyla, kriz anında verdikleri kararlarla, zor durumlarda yaptıkları seçimlerle yargılanır.

Ben bilmem hangi sınavdan bilmem kaç puan aldım diye böbürlenen insanın üzgünüm ama özgüven eksikliğine üzülürüm sadece. Hele ki şöyle harika bir laf vardır "Akıl yaşta değil baştadır..." Ek olarak da "Eşeğe altın semer vurmuşlar, eşek yine eşek..."

Böbürlenmek yerine bir şeylere yaramayı deneyin. Bir şeyler için çabalayan insanların aldıkları puanlarla değil de yaptıklarıyla övünün. Destek olacaksanız da yok bilmem kaç puan aldı, senden mi akıl alacak yerine gerçekçi açıklamalarla yapın ki destek konuşmanızı eyvallah haklılar diyebileyim.

3 yorum :

Kaan Arer dedi ki...

doğru söze ne denir...

Miss Tiffany dedi ki...

o zabıtanın da falan dili sürçmüştür hani ancak. Ahahahaha. Akıllı ol senin aklını alırım deseymiş bari, belli yazık ihtiyacı var 50 gram akla :(

Çünkü sadece test çözerek dereceye giren embesiller odtü'deki anarşi ruhundan korkup orayı yazamaz, ki sadece ineğe bağlayarak ta alınmıyor o yüksek sıralamalar

Leithy Cat dedi ki...

De bağlacının "ta" olmayacağını öğren önce, ondan sonra konuşuruz anarşikcim.